SERTİFİKALAR

SRC kayma standardına uygun olduğu iddia edilen ürünlerin sertifikalarında SRC ibaresibulunmalıdır. Ürün sertifikaları AB tarafından onaylanmış kurumlardan alınmış olmalıdır. TSE (Türkiye ) SATRA (İngiltere),CTC (Fransa), RICCOTEST (İtalya), bu kurumlardan bazılarıdır.

Bu sertifikalar, üzerindeki “EC TypeCertification” ibaresi ile ayırt edilebilir.Sertifika üzerinde, koruyucu burun başta olmak üzere, Çizmelerin tüm malzeme özelliklerinin belirtilmiş olması gerekir.

– Her ürün grubu için ayrı bir sertifika bulunması zorunludur. Bunun için sertifika üzerinde yazan modelin adıyla, satın almak istediğiniz modelin adının birebir aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

– Çelik burun gibi malzemelerin ayrı sertifikaları vardır. Bu sertifikaların ürünün kendisine ait gibi sunulmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

– Özellikle antistatik ve çift yoğunluklu tabanı olan çizmelerde en az OB standardı aranmalıdır.

 

STANDART – KORUMA TİPİ

İş güvenliği çizmeleri için Avrupa’da uygulanan standart koruma tipleri vardır.

(S4,S5,O5.OB vs.) Alıcının, bu standartlar hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, çalışma ortamına uygun olan standarttaki çizmelerin önerilmesi gereklidir. Satın alma esnasında, ürünün özellikleri incelenmeli, etiketinde yazan standarda uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. İş güvenliği çizmesinin seçiminde bu unsurların göz önüne alınması risklerin en aza indirgenmesini sağlarken, kullanıcının verimliliğini maksimize eder.

 

KISALTMALAR – STANDARTLAR ve AÇIKLAMALAR

EN ISO 20347 İş Güvenliği Çizmeleri (Burun Darbe Dayanımı Olmayan)

OB: Antistatik, şok emici topuk bölgesi

O5: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, suya dirençli, çelik ara taban

EN ISO 20345 İş Güvenliği Çizmeleri

S4: Antistatik, şok emici topuk bölgesi çelik burun koruyuculu çizme

S5: Antistatik, şok emici topuk bölgesi çelik burun+çelik ara taban koruyuculu çizme

EN ISO 20345 ve EN ISO 20347 TEST DEĞERLERİ EN ISO 20345 ve EN ISO 20347 standardı, EN ISO 20344 standardındaki testleri geçmiş, performansı yüksek malzemeden oluşan güvenliği ayakkabılarına ait Avrupa standardıdır.

 

CE TEKNİK ETİKETLEME BÖLGELERİ

P: Çelik ara taban

C: İletken ayakkabı

A: Antistatik ayakkabı

CI: Soğuğa karşı yalıtım

E: Topuk bölgesinin enerji absorpsiyonu

WRU: Suya dayanıklı saya

FO: Yağa dayanıklı taban

SRA: Seramik yüzey üzerinde kayma direnci

SRB: Çelik yüzey üzerinde kayma direnci

SRC: SRA + SRB toplam direnç (EN ISO 20345: 2011 EN 13287 DİNAMİK SÜRTÜNME KATSAYISI)

PU: Poliüretan

TPU: TERMO POLİÜRETAN

 

TABAN

PU / PU TABAN

Düşük yoğunluklu orta taban hafif ve esnekliğin yanı sıra topuk şoklarına ve titreşimlerine mükemmel uyum sağlar. Aşınmaya, hidrokarbonlara ve yağlara karşı, kayma dirençli, yüksek yoğunluklu SRC belgeli dış taban.

PU / TPU TABAN

Düşük yoğunluklu orta taban hafif ve esnekliğin yanı sıra çift yoğunluklu taban topuk şoklarına ve titreşimlerine mükemmel uyum sağlar. Aşınmaya, hidrokarbonlara, yağlara ve soğuk ortamlara karşı, kayma dirençli, yüksek yoğunluklu SRC belgeli dış taban.

PU MOSTRA

Çift ve tek yoğunluklu poliüretandan üretilmiştir. Şok ve ter emici özelliği sayesinde daha konforlu bir kullanım sağlayan yıkanabilir PU Mostra.

 

LABORATUVAR TESTLERİ

TS EN ISO 50321:2000: Alçak gerilim tesislerinde çalışmak için elektriksel yalıtımlı ayak giyecekleri. Bu standart 1000 V geçmeyen tesislerde enerji altında veya enerji bölümlerine yakın çalışmalarda kullanılan yalıtkan ayak koruyucular.

TS EN ISO 13287: Kişisel koruyucu donanım kayma direnci test metodu (SRA-SRB-SRC)

TS EN 12568: Çizme burnu direnç özellikleri test modu.

TS EN 20344:5.4: Ayak koruyucu darbe direnci tayini.

TS EN 20344:5.16: Ayak üst bölümü koruyucu 100 ve 200 joule direnç test metodu.